Ako značiť tipy? - druhy stávok

2013-02-06 01:15:05 | Článok publikoval Lucas03

Aby si každý užívateľ neznačil tipy podľa seba a potom to každý ďalší užívateľ zase hádal, napíšem sem zoznam povolených označení tipov a ich vysvetlenie. Často sa stáva, že neviem označiť tip ako výherný alebo nevýherny práve kvôli vášmu originálnemu značeniu. Dúfam, že táto štandardizácia pomôže sprehľadniť tipy. V prípade, že chcete nejaké značenie pridať, využite kontakt odkaz na spodu stránky.

Klasické stávky:

Stávka na víťaza: 1 - vyhráva domáci, X - tip na remízu, 2 - tip na hosťa. V prípade stávky "víťaz zápasu" respektíve víťaz do rozhodnutia použite skratku vz - 2 (vz).  Tieto tipy sa dajú kombinovať, teda 1X, 12, X2. Tipovať sa samozrejme dá aj polčas/koniec zápasu a to sa dá tiež kombinovať. HT - 1 značí tip na domáceho v prvom polčase (Half time = polčas, Full time = koniec zápasu). Kombinácia vyzerá takto: HT/FT X/2, čo je tip na remízu v prvom polčase a víťazstvo hostí v druhom polčase.

V basketbale je možné podávať stávky na jednotlivé štvrtiny - quarter time. Značiť to môžete ako 1QT - prvá štvrtina zápasu až po 3QT, čo značí tretiu štvrtinu.

Azíjský handicap:

Preferované značenie je 2 AH -1. Prvé číslo značí, že tipujeme na hosťa, AH je skratka pre ázijský hendikep a -1 značí, že hosťa znevýhodnime o jeden gól. 2 AH +1 značí, že vyhráme, ak hosť aspoň remizuje. Povolené značenie je aj 1 AH 0:1, kde 0:1 značí začiatočný stav, ku ktorému pripočítame výsledok a pred AH je náš tip, teda domáci. Viac o ázijských hendicapoch. Upozorňujem, že štvrtinkové handicapy (2 AH 1,25) sa tipovať nesmie, keďže systém nevie vrátiť polku vkladu.

Under/Over:

Veľmi obľúbené stávky sú aj under a over. Tipuje sa, či padne viac alebo menej gólov/bodov/... Preferovaný zápis je Over 2,5, čo značí tip na 3 a viac gólov. Ak padne menej ako 3 gólov, stávka je nevýherná. Rovnako je to aj s Under. Ďalším príkladom tipovania tohto typu stávok je Under 3,00. Ak padnú 2 a menej gólov, stávka je výherná. Ak padne viac ako 3 góly, stávka je nevýherná. Ak padnú presne 3 góly, vklad sa vracia (VOID).

Prestný výsledok:

Presný výsledok sa značí Výsledok - 0:0 alebo kratšie R - 0:0 (R ako result).

Dá gól:

Kto da gól sa značí slovne, oba tímy dajú gól (skratka GG) prípadne oba tímy skórujú. Alebo ak tipujete hráča, ktorý dá gól: Messi dá gól.

Špeciálne stávky, napríklad Honduras vyhrá s čistým kontom píšte kľudne slovami. Lepšie ako vymyslené značenie, ktorému nie každý rozumie. Môžeme sa však dohodnúť na nejakom novom značený a vysvetliť ho tu. Pri kombinácií tipov sa snažte vuyžiť už zaužívané značenia, napríklad HT - 2 AH -1, čo znamená azíjský hendikep na polčas.

Spájanie stávok:

Ak chcete spojiť viacero stávok (kombi stávka), spojte to spojkou a alebo značeným &&, čo znamená "a zároveň". Napríklad oba tímy dajú gol && 2 znamená, že pre výhru musia dať oba tímy gól a vyhrať musí hosť. Skúste tipovať skôr jednotlivé stávky, nech je v tom poriadok a kurzy sa dajú jednoduchšie skontrolovať.